Zámocký park Malacky

Zámocký park, Malacky Autor: Vladimír Miček

Hľadáte miesto, kde by ste si oddýchli od ruchu mesta, načerpali novú energiu a zároveň sa ponorili do histórie? Zámocký park v Malackách je tou správnou voľbou. Rozprestiera sa na ploche takmer 30 hektárov okolo majestátneho Pálfiovského kaštieľa a ponúka dokonalý únik do lona prírody s nádychom minulosti.

Prístupný po celý rok a pre každého

Park je otvorený verejnosti počas celého roka. Z centra mesta sa sem pohodlne dostanete pešo, prechádzka vám zaberie približne 10 minút. Ak preferujete dopravu autom, k dispozícii sú priľahlé parkoviská.

Zámocký park je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi. Počas príjemných prechádzok môžete pozorovať miestnu faunu a flóru, deti sa zabavia na detskom ihrisku s uzavretým hracím priestorom. Športovci ocenia viac ako 2 km dlhý chodníkový okruh vhodný na beh a voľne prístupné ihrisko s pevným povrchom, ktoré je vhodné na loptové hry a v zime na korčuľovanie.

Zámocký park, Malacky Autor: Vladimír Miček
Zámocký park, Malacky Autor: Vladimír Miček

Od francúzskej záhrady po súčasnosť

História parku sa začala písať v 17. storočí, kedy bol vybudovaný spolu s kaštieľom. Pôvodne koncipovaný ako francúzsky park prešiel na prelome 18. a 19. storočia premenou na anglický park. Koncom 19. storočia dosahovala jeho umelecká hodnota vrchol a historické pramene ho radia medzi najkrajšie parky v Župe.

Bohužiaľ, 20. storočie prinieslo zanedbanie údržby a park sa začal meniť pod vplyvom času. Po roku 1920, kedy sa v kaštieli zriadil internát a gymnázium, sa zeleni venovala len minimálna pozornosť. Po roku 1948 sa starostlivosť o park ešte viac zredukovala a na jeho území vznikli nové objekty, ako napríklad ihrisko telovýchovnej jednoty či dopravné ihrisko.

Výstavba nemocnice na hlavnej lúke východne od kaštieľa v 60. rokoch 20. storočia nenávratne narušila pôvodnú kompozíciu parku. Kvôli výstavbe nových komunikácií vyrúbali časť pôvodnej lipovej aleje a v roku 1969 padli za obeť aj posledné pôvodné lipy.

Zámocký park, Malacky Autor: Vladimír Miček
Zámocký park, Malacky Autor: Vladimír Miček

Obnova a návrat ku koreňom

V roku 2012 si mesto dalo vypracovať projekt obnovy Zámockého parku s cieľom prinavrátiť mu jeho pôvodnú krásu. Projekt sa zameriava na obnovu kompozičnej štruktúry porastov na základe historických podkladov.

Oáza pokoja s bohatou históriou

Zámocký park v Malackách je dnes miestom, kde sa snúbi história s prírodou. Ponúka priestor na relaxáciu, športové aktivity aj spoznávanie minulosti. Je to živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja a vracia sa ku svojim koreňom.

Zámocký park, Malacky Autor Vladimír Miček
Zámocký park, Malacky Autor Vladimír Miček