Kaštieľsky park v Stupave

Zámocký park a kaštieľ, Stupava Zdroj: KrasyZahoria.sk

Kaštieľsky park v Stupave je jedným z najkrajších parkov v Bratislavskom kraji. Tento nádherný zelený klenot ukrýva vzácne dreviny a jeho dominantou je očarujúca zrkadlová vodná hladina. Poďme sa spoločne ponoriť do jeho bohatej histórie a objaviť jeho jedinečné čaro.

História parku

Počiatky parku siahajú do 16. storočia, kedy na mieste dnešného kaštieľa stál menší panský dom. Súčasťou boli aj ovocné záhrady. V polovici 17. storočia prebehla prestavba na renesančný kaštieľ a záhrada prešla reprezentačnou úpravou. Barokovú podobu kaštieľskej záhrady z 18. storočia zachytáva plán z Pálffyovského archívu.

Premena na krajinársky park

Významným medzníkom bola druhá polovica 19. storočia. Nový majiteľ, gróf Alajos Károlyi, dal záhradu upraviť v anglickom štýle na krajinársky park. Bažinatú vodnú plochu premenili na malebné jazierko s kamennou obrubou a umelým ostrovčekom. Park obohatili o nové nepôvodné dreviny a vznikli citlivo komponované priehledy.

Súčasnosť parku

Napriek stavebným zásahom a nedostatočnej údržbe v minulosti je park nositeľom vzácnych kultúrno-historických hodnôt. Od roku 1963 je spolu s kaštieľom zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Medzi najobdivovanejšie stromy patria mohutné platany západné, ktorých koruny sa hrdo odrážajú na hladine jazierka.

Zaujímavosti v okolí

Stupava a jej okolie ponúkajú aj ďalšie pozoruhodné miesta. Nevynechajte návštevu synagógy v Stupave, impozantného hradu Pajštún či pútnického miesta Marianka. Tieto lokality dotvárajú jedinečnú atmosféru regiónu a ponúkajú nezabudnuteľné zážitky.

Zelená oáza s bohatou históriou

Kaštieľsky park v Stupave je miestom, kde sa snúbi história s krásou prírody. Jeho prechádzka je balzamom pre dušu a poskytuje jedinečný únik z každodenného zhonu. Nechajte sa vtiahnuť do jeho čarovného sveta a objavte poklady, ktoré ukrýva. Táto zelená oáza je klenotom Bratislavského kraja a rozhodne stojí za návštevu.

Zámocký park a kaštieľ, Stupava Zdroj: KrasyZahoria.sk
Zámocký park a kaštieľ, Stupava Autor: Vladimír Miček