Synagóga, Malacky

Synagóga, Malacky Autor: Vladimír Miček

Synagóga v Malackách je nádhernou ukážkou historizujúceho maurského slohu. Nachádza sa v srdci mesta Malacky na ulici Na brehu. Táto impozantná stavba je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta.

História synagógy

Synagóga bola postavená v roku 1887 podľa projektu Wilhelma Stiassneho. Stavbu viedol Ján Terebessy. Len dva roky po dokončení, v noci z 18. na 19. júla 1889, bola budova poškodená požiarom po zásahu bleskom. Následne bola rekonštruovaná do dnešnej podoby, opäť pod vedením Jána Terebessyho, v roku 1900.

Architektúra a interiér

Synagóga je jednoloďová, dvojposchodová budova obdĺžnikového pôdorysu s dvoma vežami. V interiéri sa zachovala predsieň, mužská modlitebňa a ženská galéria. Návštevníci môžu obdivovať aj ornamentálnu štukovú výzdobu budovy. Pôvodne sa pred synagógou nachádzal malý oplotený dvor, ktorý sa však do dnešných čias nezachoval.

Využitie synagógy

Židovská náboženská obec využívala synagógu do 50. rokov 20. storočia. Neskôr bola budova daná do správy štátu a od 80. rokov 20. storočia slúžila na kultúrno-spoločenské podujatia. V súčasnosti je synagóga ateliérom a koncertnou sieňou Základnej umeleckej školy v Malackách.

Synagóga, Malacky Autor: Vladimír Miček
Synagóga, Malacky Autor: Vladimír Miček

Návšteva synagógy

Ak máte záujem navštíviť túto jedinečnú pamiatku, je možné objednať si prehliadku so sprievodcom. Je však potrebné kontaktovať správcu budovy vopred a dohodnúť si termín návštevy.

Synagóga je klenotom maurskej architektúry

Synagóga v Malackách je skutočným klenotom maurskej architektúry na Slovensku. Jej história, architektúra a súčasné využitie z nej robia unikátnu pamiatku, ktorá stojí za návštevu. Ak sa rozhodnete preskúmať toto architektonické dielo, určite nebudete sklamaní.