Malokarpatské múzeum, Pezinok

Malokarpatské múzeum, Pezinok

Malokarpatské múzeum v Pezinku je dynamickou inštitúciou, ktorá sa špecializuje na bohatú kultúru vinohradníctva a vinárstva v regióne Malých Karpát. Múzeum ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať históriu tohto regiónu prostredníctvom modernej a interaktívnej prezentácie.

Expozícia Príbeh vína

Hlavnou expozíciou múzea je Príbeh vína, ktorá odkrýva cestu vína regiónom Malých Karpát počas viac ako dvoch tisícročí. Návštevníci sa môžu tešiť na unikátne archeologické nálezy, informácie o rozvoji remesiel, vinohradníckej samosprávy či justície. Expozícia ponúka aj interaktívne prvky, ako sú simulátory opilosti či dotykový monitor s viacerými témami.

Malokarpatské múzeum, Pezinok
Malokarpatské múzeum, Pezinok

Malokarpatské múzeum – Pivničná expozícia

Súčasťou múzea je aj interaktívna pivničná expozícia, kde sa návštevníci môžu zoznámiť s vinohradníckou tradíciou, technikou obrábania viníc a dorábania vína. Návštevníci sa dozvedia o význame pestovania hrozna pre Pezinok a budú mať možnosť ochutnať víno z malokarpatského regiónu.

Podujatia a aktivity múzea

Múzeum okrem zbierania, ošetrovania a sprístupňovania zbierkových predmetov pripravuje a spolupracuje na množstve výstav a podujatí. Medzi najznámejšie patria Pezinské vínne pivnice, Memoriál Richarda Rétiho, Noc múzeí, Keramické trhy, Pálenie jánskych ohňov či Jablkové hodovanie. Múzeum tiež poskytuje priestor hudobným skupinám, divadlám, študentom a umelcom.

Malokarpatské múzeum, Pezinok
Malokarpatské múzeum, Pezinok

Poslanie a vízia múzea

Malokarpatské múzeum si kladie za cieľ byť moderným a dynamickým župným múzeom, ktoré uchováva a prezentuje tradičné prvky dejín Bratislavského kraja. Múzeum sa snaží byť nielen domom minulosti, ale aj priestorom budúcnosti, kde sa návštevníci môžu dozvedieť viac o svojej histórii a kultúre.

Hodnoty múzea

Múzeum sa riadi hodnotami poctivosti, dôvery a múdrosti. Tieto hodnoty sú vyjadrené aj v logu múzea, ktoré pripomína strapček hrozna. Múzeum sa snaží všetky svoje aktivity vykonávať poctivo a prezentovať ich verejnosti prostredníctvom rôznych činností.

Malokarpatské múzeum, Pezinok

Malokarpatské múzeum prezentuje vinohradníctvo a vinárstvo

Múzeum v Pezinku je skvelým miestom pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o históriu vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Vďaka modernej a interaktívnej prezentácii si návštevníci odnášajú nielen nové vedomosti, ale aj nezabudnuteľné zážitky. Ak hľadáte miesto, kde sa môžete dozvedieť viac o tradíciách a kultúre nášho regiónu, Malokarpatské múzeum je tou správnou voľbou.

Malokarpatské múzeum, Pezinok