Plavecký hrad, Plavecké Podhradie

Plavecký hrad, Plavecké Podhradie Autor: Vladimír Miček

Plavecký hrad, pokojne si tróni uprostred malokarpatských lesov. Tento strážca Záhorskej nížiny a Malých Karpát je ľahko rozpoznateľný vďaka svojim hradbám a vežiam, ktoré sa týčia nad okolitou krajinou. V článku vás prevedieme jeho bohatou minulosťou a pohľadom do budúcnosti.

História hradu siaha do pradávnej minulosti

Opevnenia na mieste dnešného hradu sa datujú hlboko do minulosti, kedy vzniklo hradisko už takmer pred troma tisíckami rokov. Na prelome letopočtov si tú istú lokalitu zvolili Kelti pre svoje opevnenie. Ich mohutné valy dodnes obopínajú rozľahlý vrchol návršia Pohanská, hneď vedľa stredovekého hradu.

Po vzniku Uhorského kráľovstva sa tento región stal dôležitým hraničným pásmom. Už od začiatku 13. storočia začal postupný osídľovací proces a kamenné hrady nahradili strážne osady. V tom období sa tu postavil Plavecký hrad, ktorý slúžil ako pohraničná pevnosť na ochranu kráľovstva.

Zmeny v architektúre a majiteľoch

Plavecký hrad bol vystavaný na skalnatom hrebene nad nížinou a tvorila ho hradba s obdĺžnikovým areálom a štíhla hranolová veža. Hrad bol v priebehu storočí svedkom mnohých bojov a zmenil niekoľko majiteľov.

V priebehu 14. storočia bol hrad súčasťou rozsiahleho panstva Matúša Čáka. Po jeho smrti bol až do konca storočia v správe kráľovských kastelánov. Tí rozšírili skromné obytné priestory o mohutnú vežu, ktorá zároveň posilnila obranu vstupnej brány. Plavecký hrad sa postupne stal majetkom rôznych šľachtických rodov, ktorí prispeli k jeho architektonickému vývoju.

Posledné kapitoly života hradu

V priebehu 18. a 19. storočia sa hrad pod náporom zubu času menil na ruiny, s dvojicou dominujúcich pozostatkov hranolových veží a mohutnými delovými baštami. Dekádu za dekádou sa deštrukcia hradu nezastavila a výsledkom je dnešná charakteristická silueta.

Nádej pre Plavecký hrad

Po stáročiach pustnutia a nezáujmu sa hrad konečne dočkal pozornosti zameranej na jeho záchranu. 91. skautský zbor z Bratislavy si ho zobral pod patronát v rámci projektu “Odklínanie hradov”. Mladí dobrovoľníci sa sústredia na čistenie hradného areálu a odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktorá narúša murivá. Tieto aktivity boli prvým a nevyhnutným krokom na ceste k záchrane Plaveckého hradu.

Plavecký hrad, Plavecké Podhradie Autor: Vladimír Miček
Plavecký hrad, Plavecké Podhradie Autor: Vladimír Miček