Kompa Záhorská Ves – Angern

Kompa Záhorská Ves – Angern Autor: Vladimír Miček

Od roku 2000 majú obyvatelia Záhoria ale aj návštevníci či turisti možnosť využiť kompu, ktorá premáva po rieke Morave medzi obcou Záhorská Ves na slovenskej strane a obcou Angern na rakúskom brehu rieky Moravy.

Kompou sa môžu prepraviť nielen peší a cykloturisti, ale aj autá, čo je pre niektorých cestujúcich významné skrátenie cesty o niekoľko desiatok kilometrov. Táto alternatíva poskytuje nielen praktické, ale aj malebné prepojenie regiónov.

Kompa Záhorská Ves – Angern Autor: Vladimír Miček
Kompa Záhorská Ves – Angern Autor: Vladimír Miček

Historický prehľad: Z dreveného mosta k modernému prievozu

Kompa nadviazala na most, ktorý historicky prepájal tieto dva brehy v minulosti. Niekdajší dôležitý most spájal obce Záhorská Ves a Angern, pričom jeho história siaha až do roku 1711. Pôvodne drevená konštrukcia, ktorú spravovalo angernské panstvo, bola životne dôležitá pre prepravu do Malaciek a ďalších regiónov.

Most však v roku 1711 zmizol a jeho obnovu si vyžiadala až neskoršia potreba v 19. storočí, keď sa cez neho prepravovali suroviny pre rozvíjajúci sa priemysel. Most mal zásadný význam aj pre spojenie s cukrovarom v Záhorskej Vsi, kde sa cukrová repa dovážala železnicou. Po prvej svetovej vojne však preprava upadla a most bol v roku 1945 zničený.

Prevádzka kompy

Kompa je otvorená každý deň od 5:00 do 22:00 h. Posledné plavby sa uskutočňujú krátko pred koncom prevádzky, pričom posledná plavba z rakúskeho brehu odchádza o 21:55. V čase obeda, medzi 13:15 a 13:30, sa koná výmena posádky. Významným faktorom ovplyvňujúcim prevádzku je hladina rieky Morava, ktorá pri určitých úrovniach môže kompu zastaviť.

Kompa Záhorská Ves – Angern Autor: Vladimír Miček
Kompa Záhorská Ves – Angern Autor: Vladimír Miček

Dôležité kontakty a informácie

Aktuálne informácie o stave vodnej hladiny a predpovediach poskytujú telefónne čísla obecného úradu, ako aj relevantné webové stránky. Tieto zdroje sú dôležité pre každého, kto plánuje využiť služby kompy. Podrobnosti o cenníku a prepravnom poriadku sú takisto k dispozícii pre všetkých cestujúcich.

Turistický magnet: Bunkre na moravskej hrádzi

Okrem kompy si návštevníci môžu obzrieť aj historický vojenský bunker, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti a je svedkom minulosti tohto pohraničného regiónu.

Kompa Záhorská Ves – Angern je tak nielen praktickým, ale aj historickým a kultúrnym spojom, ktorý oplýva zaujímavosťami a príbehmi. Nech už cestujete za prácou, turistikou alebo len za novými zážitkami, toto malebné miesto pri rieke Morava ponúka unikátne spojenie dvoch krajín.

Ďalšou turistickou atrakciou je fakt, že sa v Záhorskej Vsi nachádza najzápadnejšie miesto na Slovensku.

Bunker v tesnej blízkosti. Autor: Vladimír Miček
Bunker v tesnej blízkosti. Autor: Vladimír Miček