Pestrý program na Záhorí: Od otvorených parkov a záhrad až po Skalického drsňáka

Bylinková záhrada, Holíč Autor: Vlado Miček

Na Záhorí sa môžete počas víkendu 4. a 5. júna 2022 tešiť na naozaj mimoriadne bohatý a pestrý program, v ktorom si vyberiete či už aktívny alebo pasívny oddych.

V rámci víkendu otvorených parkov a záhrad sa môžete pokochať krásou napríklad Bylinkovej záhrady v Holíči. “Bylinková záhrada si získava stále väčšiu obľubu medzi návštevníkmi zámku. Turisti aj Holíčania si v nej môžu posedieť a oddýchnuť. Novinkou v uplynulej sezóne bola možnosť zakúpiť si bylinky či handmade výrobky z levandule,” uviedol primátor mesta a zároveň predseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie Zdenko Čambal.

Po Záhorí sa budú premávať aj historické vozidlá. Z Petrovej Vsi vyštartuje kolóna vozidiel už na 32. ročník Záhoráckej veterán ralley. Štart je približne o 10.15 h a trasa povedie cez Letničie, Štefanov, Borský Mikuláš do mesta Šaštín-Stráže. Predpokladané ukončenie akcie je asi o 15.00 h.

V Stupave modely

Zaujímavý program čaká aj na návštevníkov Stupavy. V sobotu je na rybníčku v zámockom parku kaštieľa podujatie Stupavská para. „Tak ako po iné roky aj teraz budú jazdiť modely lodí s parným pohonom. Predstavia sa modely slovenských, českých a maďarských pretekárov,“ informoval organizátor podujatia Richard Jankela. V nedeľu pre zmenu Mestské a kultúrne informačné centrum Stupava organizuje Pivný fest Stupava.

Festival na 4 sudoch organizujú v sobotu Sološníckí divadelníci na námestí v Sološnici. Okrem divadelných predstavení sa návštevníci môžu tešiť aj detskú zónu, parkúr, ale aj koncert skupiny Los Brados či šach s nadrozmernými figúrkami.

V senickej časti Kunov sa uskutoční už 13. ročník multikultúrny festival Fest Fiesta. „Na podujatí sa predstavia v rámci hudobného programu Chiki Liki Tu-a, Queer Jane, The Curly Simon, God and Eve, Pánko či Fvlcrvm s DJ setom a ďalší. Okrem hudobného programu sa návštevníci môžu tešiť na divadlo pre deti v podaní Divadla Morgonrock, pingpongový turnaj. Chystajú sa i diskusie o literatúre a vojne na Ukrajine v podaní Dušana Mikušoviča, Petra Jelínka, Mirka Tódu a Petra Tkačenka,“ informovala za organizátorov Jana Kvardová. Festival sa uskutoční za podpory Hudobného fondu, Sociálneho a kultúrneho fondu SOZA a mesta Senica.

Folklórna skupina Lanšper organizuje v obci Závod podujatie Frolova notečka, ktoré je venované miestnemu rodákovi, muzikantovi a zberateľovi piesní Floriánovi Benkovičovi. Súčasťou bohatého programu bude aj krst knihy, ktorá bude hovoriť o jeho živote, vývoji hudby a miestnych muzikantoch v obci a zároveň bude obsahovať piesne z jeho pozostalosti.

Program v Skalici

Kto viac preferuje adrenalínovú zábavu, vrelo odporúčame zájsť si na Záhorí v sobotu do Zlatníckej doliny pri Skalici. V rámci podujatia Skalický drsňák čaká na bežcov 12-kilometrová trať. Behať sa bude po úpätí Bielych Karpát a fyzické sily zúčastnených preverí množstvo prekážok.

Priamo v centre Skalice na Námestí slobody sa predstavia remeselníci so svojimi výrobkami. Podujatia Ľudové umelecké remeslá sa zúčastní až 80 ľudových výrobcov. „Čipkárky, drotári, rezbári a mnohí ďalší prídu, aby prezentovali svoje zručnosti. Mladí objavujú a starší spomínajú. Veď každoročne môžu vidieť až 50 druhov remesiel,“ uviedol o obľúbenom podujatí jeho organizátor Miloš Kunkel.