Bohatý víkend na Záhorí: Od divadelného festivalu až po otvorenie kúpeľnej sezóny

Letecký deň detí - Senica

Nadchádzajúci víkend je na Záhorí opäť v znamení bohatého programu. Na svoje si prídu obdivovatelia cirkusových a umeleckých predstavení až po vyznávačov aktívneho oddychu.

Už v piatok otvorí v Kaštieľskom parku v Stupave svoje brány festival nového cirkusu Cirkul´art. Ide o najväčší medzinárodný festival živého divadelného umenia v celom našom regióne. „Vzdušná hrazda, pohyblivá kapela, moderná klauniáda, súčasná pantomíma, improvizácie s publikom, minimalistické pouličné bábkové divadlo ale aj nadrozmerná lietajúca bábka, jednoducho úžasné cirkusové a divadelné kúsky od výmyslu sveta,“ uviedol o festivale jeho riaditeľ Pavol Kelley.

V Skalici si na svoje prídu milovníci vína. Je pre nich prichystaný premiérový ročník Do búdy na Hurbánka, ktoré organizuje občianske združenie Vínna cesta Záhorie. Združenie pripravilo pre záujemcov Vinohradnícku mapku. „Podľa nej si môžu návštevníci vytypovať trasu, ktorou sa pustia, respektíve vinárov, ktorých chcú v tomto ročníku navštíviť. Na výber bude 64 otvorených búd, v ktorých bude možné ochutnať víno príslušného ‚búdara‘ a občerstviť sa z jeho ponuky,“ informoval predseda OZ Vínna cesta Záhorie Ľudovít Bránecký.

Cykloturistika

Až dve cykloturistické akcie sa uskutočnia pripravené v sobotu 28. mája v Dolnom Záhorí. Chránená krajinná oblasť Záhorie pripravila cyklovýlet aj s odborným výkladom na Rakarenské rybníky a občianske združenie Pernecké ONÉ pripravilo otvorenie sezóny a komentovaný prechod Náučným cykloturistickým chodníkom v okolí Perneku.

Atraktívny program čaká na deti v Senici. Letecký deň detí bude aj za účasti letky Ministerstva vnútra a k videniu bude aj vrtuľník Mi-171. Súčasťou podujatia sú aj ukážky akrobatického lietania. “Vo vzduchu i na zemi budú rôzne typy motorových lietadiel a vetrone. Podujatie organizuje mesto v spolupráci so Záhoráckym aeroklubom Senica a ďalšími organizáciami a združeniami,” uviedol primátor mesta Senica Martin Džačovský.

Folklór

Folklór bude dominovať vo Veľkých Levároch ale aj v obci Častkov. Detské krojované slávnosti, ktoré organizuje Detský folklórny súbor Leváranek, vo Veľkých Levároch majú na programe už 11. ročník. V Častkove sa zas môžu tešiť na Krojovanú zábavu.

Celodenný program čaká v nedeľu 29. mája 2022 na návštevníkov v Smrdákoch, kde sa oficiálne otvára letná kúpeľná sezóna. Počas dňa si na svoje prídu milovníci tradičných remesiel, historických vozidiel a kultúry. “Súčasťou je slávnostný sprievod a posviacka prameňov. Tá symbolizuje nadchádzajúcu hlavnú kúpeľnú sezónu a blahodarné účinky minerálnej vody a bahna. Okrem bohatého kultúrneho programu budú k dispozícii remeselné stánky, prehliadka historických vozidiel a jazda elegancie v dobových kostýmoch. Podujatie sa uskutoční v samom srdci kúpeľného parku,” uviedol výkonný riditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie Martin Lidaj.