Airshow Slovakia ovládne nebo aj tento rok

Festival letectva Piešťany

Medzinárodné letecké dni SIAF, Festival letectva Piešťany, Aerosalón Piešťany a premiérová Night Airshow – toto a ešte oveľa viac pripravuje na rok 2022 Slovenská letecká agentúra.

Pod názvom Airshow Slovakia sa skrývajú tie najväčšie, najnavštevovanejšie a najoriginálnejšie podujatia, ktoré vždy a za každých okolností rozžiaria či dajú nebu „život“ v podobe lietadiel a stíhačiek. Aj keď žijeme už druhý rok v tieni pandémie, Slovenská letecká agentúra ako organizátor najväčších leteckých podujatí rozhodne nespí na vavrínoch. Svoje predstavenia pripravuje na nebi či na zemi aj v roku 2022.

Naše podujatia Airshow Slovakia sú náročné z hľadiska logistiky. Majú gigantické rozmery a preto vždy všetko musíme pripravovať so značným predstihom. Nemôžeme prípravy zahájiť mesiac pred termínom, pretože by sa to určite nestihlo. Preto aj keď je pandemická situácia otázna, my pracujeme tak, ako to bolo pred vypuknutím korona vírusu,“ približuje riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Jedným dychom prezrádza, že už teraz pripravuje v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom leteckú šou na máj 2022. „Som veľmi rád, že po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou, obnovíme tradíciu Festivalu letectva Piešťany. Toto jedinečné podujatie je významným prínosom k rozvoju piešťanského letiska. Trnavská župa je jeho majoritným akcionárom. Podujatie zatraktívni cestovný ruch s očakávanou niekoľko desaťtisícovou diváckou účasťou. Aj preto sme hrdým spoluorganizátorom medzinárodného festivalu s nadregionálnym významom,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Nočná premiéra

Druhý májový víkend, teda 6.-8. mája 2022 bude teda patriť už spomenutému Festivalu letectva Piešťany, kde si laická, ale aj odborná verejnosť skutočne príde na svoje. „Máme v pláne tento festival odštartovať veľkolepou Night Airshow. Počas nej ohromíme pyrotechnikou a lasermi umiestnenými priamo na lietadlách. Nebude núdza o akrobatické nočné letecké čísla, dronovú šou, nasvecovanie a nafukovanie balónov. Bude sa skutočne na čo pozerať v noci, ale aj cez deň,“ nešetrí plánmi riaditeľ festivalu Štoksa. Počas dňa budú môcť návštevníci letiska v Piešťanoch obdivovať krásy lietadiel na Aerosalóne. Rodiny s deťmi si budú môcť užiť bohatý program na zemi či v detskej zóne.

Overená klasika, ktorú všetci milujú

Koniec letných prázdnin už bude tradične, v poradí jedenásty krát, patriť  Medzinárodným leteckým dňom SIAF. Tie sa budú opäť konať na letisku v Malackách. „SIAF svojím predstavením na nebi poteší návštevníkov 27.-28. augusta 2022 a už teraz vieme, že Ministerstvo obrany SR ako hlavný programový partner zaručuje, že letecká účasť zahraničia bude opäť famózna,“ sľubujú organizátori.

Minulý ročník bol pre SIAF v Malackách premiérový. Celý organizačný tím už teraz sľubuje, že druhý ročník na Záhorí bude ešte kvalitnejší, ako ten predchádzajúci. „Vychytali sme muchy z roku 2021 a ideme nezastaviteľne dopredu,“ prezrádza vízie Hubert Štoksa. Upozorňue, že ani v roku 2022 sa nezabudne na autority a ľudí z letectva. Spolu s partnermi, v predvečer pred SIAF-om na slávnostnom galavečere, odovzdá ceny v ankete Zlaté krídla, Národná cene letectva Slovenskej republiky.

Naše plány sú veľké, samozrejme uvidíme čo nám prinesie aktuálna neistá situácia. Veríme však, že budeme môcť žiť ako kedysi a tešiť sa z podujatí, ktoré sú pre ľudí a robia ich, rovnako ako aj nás, šťastnými,“ uzatvára hovorkyňa Slovenskej leteckej agentúry.