Most SNP, Bratislava

Most SNP, Bratislava

Most SNP, známy aj ako UFO most, je ikonickým symbolom Bratislavy. Tento jedinečný most spája brehy Dunaja a poskytuje nielen dôležité dopravné spojenie, ale aj nezabudnuteľné výhľady na mesto a jeho okolie.

História mosta

Stavba Mosta SNP prebiehala v rokoch 1967 až 1972. Na jeho návrhu sa podieľali inžinieri Arpád Tesár a Jozef Zvara, ako aj architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň. Most bol oficiálne otvorený 26. augusta 1972 a v tom čase sa zaradil medzi najväčšie zavesené mosty na svete.

Konštrukcia a parametre

Most SNP je jednopylónový zavesený most s celkovou dĺžkou 430,8 metrov. Jeho hlavné rozpätie medzi piliermi je 303 metrov. Pylón mosta sa týči do výšky 84,6 metrov a celková výška mosta od základov po vrchol dosahuje 95 metrov. Most poskytuje dve dvojprúdové vozovky pre autá a po oboch stranách sa nachádzajú chodníky pre peších a cyklistov.

Reštaurácia UFO a vyhliadková plošina

Jednou z najväčších atrakcií mosta je reštaurácia UFO, ktorá sa nachádza na hlavici pylónu vo výške 85 metrov. Reštaurácia ponúka jedinečný gurmánsky zážitok a návštevníci môžu vychutnávať skvelé jedlo s panoramatickým výhľadom na Bratislavu. K reštaurácii vedie výťah umiestnený vo východnom pilieri mosta. Na vyhliadkovej plošine si návštevníci môžu vychutnať nádherný výhľad na mesto a jeho okolie, ktorý siaha až do vzdialenosti 100 kilometrov.

Osvetlenie a zaujímavosti

Pôvodné osvetlenie mosta tvorilo 3000 svietidiel na držadlách zábradlí, ktoré bolo v roku 1998 nahradené modernejším stožiarovým osvetlením s 52 špeciálnymi svietidlami. V moste sa tiež nachádza vodovodné potrubie, ktoré zásobuje vodou Staré Mesto z Petržalky.

Most SNP nie je len dôležitou dopravnou tepnou

Most je nielen dôležitou dopravnou tepnou, ale aj obľúbenou turistickou atrakciou Bratislavy. Jeho jedinečná architektúra, reštaurácia UFO a vyhliadková plošina poskytujú nezabudnuteľné zážitky pre domácich aj zahraničných návštevníkov. Ak sa chystáte do Bratislavy, určite nevynechajte návštevu tohto ikonického mosta a vychutnajte si krásu mesta z vtáčej perspektívy.