Apponyiho kaštieľ, Malinovo

Apponyiho kaštieľ, Malinovo

Apponyiho kaštieľ v Malinove je ukrytý klenot na Žitnom ostrove. Jeho história siaha až do 13. storočia a za tie roky prešiel viacerými prestavbami. Dnes je obklopený anglickým parkom a láka návštevníkov svojou pokojnou atmosférou.

História kaštieľa

Vodný hrad v Malinove sa prvýkrát spomína v roku 1209. Pôvodne patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka. Neskôr sa majetky rozdelili a vzniklo samostatné malinovské panstvo. V 17. storočí hrad vlastnil arcibiskup Szelepcsényi, ktorý ho dal prestavať na renesančný kaštieľ. V 19. storočí prešiel kaštieľ klasicistickou úpravou pod taktovkou rodiny Apponyiovcov.

Apponyiho kaštieľ, Malinovo
Apponyiho kaštieľ, Malinovo

Architektúra a interiér

Kaštieľ má dnes podobu dvojpodlažnej štvorkrídlovej budovy s ústredným nádvorím. V nárožiach nádvoria sa nachádzajú polkruhové prístavby. Hlavnú fasádu zdobia klasicistické prvky s mierne vystupujúcim stredným rizalitom a tympanónom. Na východnom krídle vyniká renesančná kaplnka z roku 1677.

Anglický park

Kaštieľ obklopuje rozsiahly anglický park s množstvom vzácnych domácich a cudzokrajných drevín. Hoci park v minulosti utrpel rôzne škody, dodnes si zachoval svoj majestátny charakter. Na ploche necelých 5 hektárov tu nájdete viac ako 200 druhov stromov a kríkov.

Apponyiho kaštieľ, Malinovo
Apponyiho kaštieľ, Malinovo

Súčasnosť a využitie

V súčasnosti v kaštieli sídli Združená stredná škola záhradnícka Gustáva Čejku. Korene školy siahajú až do obdobia prvej československej republiky. Park je voľne prístupný verejnosti a je obľúbeným miestom na prechádzky a oddych.

Prístup a poloha

Kaštieľ sa nachádza v centre obce Malinovo, ktorá leží v západnej časti Podunajskej nížiny na Žitnom ostrove. Pri vstupe do parku je možnosť parkovania. Ak hľadáte miesto na príjemný výlet spojený s prírodou, kaštieľ v Malinove je skvelou voľbou.

Apponyiho kaštieľ, Malinovo
Apponyiho kaštieľ, Malinovo