Múzeum colníctva a finančnej správy: Oslava 12 rokov existencie

Múzeum colníctva a finančnej správy

Múzeum colníctva a finančnej správy si pripomína významné jubileum. Už 12 rokov predstavuje verejnosti históriu colníctva a finančnej správy na Slovensku. Toto jedinečné múzeum prešlo zaujímavým vývojom a dnes sídli v historickej budove na hranici bývalých obchodných ciest z čias Rakúsko-Uhorska.

Od mýtneho domčeka po Kendeffyho dom

Pôvodné Múzeum colníctva bolo otvorené 5. mája 2007 v jednom z dvoch mýtnych domčekov pri bratislavskom Starom moste. V roku 2014 sa však muselo kvôli rekonštrukcii mosta zatvoriť. Po štvorročnej prestávke ho finančná správa opätovne sprístupnila verejnosti, tentokát už ako Múzeum colníctva a finančnej správy.

Novú expozíciu pripravila finančná správa v budove známej ako Kendeffyho dom, postavenej okolo roku 1771. Táto historická budova kedysi slúžila ako mýtnica a nachádza sa v Bratislave – Devínskej Novej Vsi, na ulici Istrijská 49. Prvá písomná zmienka o tomto mieste v blízkosti rieky Moravy pochádza už z roku 1715.

Múzeum colníctva a finančnej správy
Múzeum colníctva a finančnej správy

Bohatá expozícia múzea

Návštevníci múzea majú možnosť nahliadnuť do histórie výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Okrem toho si môžu prezrieť ukážku colnej pracovne z 30. rokov 20. storočia či obdivovať historické uniformy a pracovné nástroje colníkov.

Múzeum ponúka aj pohľad na aktuálnu činnosť colnej a finančnej správy. K zaujímavým exponátom patria predmety zadržané colníkmi ako pašovaný tovar či falzifikáty známych značiek.

Múzeum colníctva a finančnej správy
Múzeum colníctva a finančnej správy

Informácie pre návštevníkov

Viac informácií o Múzeu colníctva a finančnej správy nájdete na portáli Finančnej správy SR. Organizované skupiny si môžu dohodnúť individuálnu prehliadku aj mimo otváracích hodín. Neváhajte a príďte spoznať fascinujúcu históriu colníctva a finančnej správy na vlastné oči!