Lanovka zo Železnej studničky na Kamzík opäť jazdí

Lanovka zo Železnej studničky na Kamzík opäť jazdí Zdroj: BSK

Historická atrakcia, jediná lanovka svojho druhu na Slovensku či na území bývalého Československa, nachádzajúca sa v Novom Meste, je od 5. mája opäť prístupná verejnosti. Lanovka premáva od štvrtka do nedele a v dňoch štátnych sviatkov v čase od 10.00 do 18.00 h každú celú hodinu.

Štart tohtoročnej sezóny lanovky z dôvodu nevyhnutných rekonštrukčných prác naplánovala mestská časť na začiatok mája. Tento rok si ju Novomešťania, ale aj Bratislavčania z iných mestských častí či návštevníci hlavného mesta môžu vyskúšať počas štyroch mesiacov do konca augusta.

Na jeseň bude pokračovať rekonštrukcia

Od septembra totiž bude mestská časť pokračovať v jej postupnej rekonštrukcii a modernizácii. Túto jeseň to bude vynovenie hornej stanice. Opraví sa strecha, vymaľuje sa celá stanica. Dokončia sa aj ďalšie plánované práce na objekte. „Ešte koncom minulého roku prebehli rekonštrukčné práce na dolnej stanici. Nanovo sa vybudovali prístupové cesty k nástupištiam, inštalovalo sa nové zábradlie, urobili sme kompletnú hydroizoláciu nástupišťa. Postavili sme novú pokladňu, betónové schodisko k bufetu, vymenili sme elektroinštalácie. V dolnej stanici sme zbúrali staré prístupové a výstupové lávky, zaizolovali sme strechu,“ vymenúva Daniel Hulín, zástupca prednostu miestneho úradu Nové Mesto, ktorý je poverený vedením EKO-podniku VPS.

Lanovka je unikátom nielen tým, že po uzatvorení sedačkovej lanovky Dedinky – Geravy v septembri 2009 sa lanová dráha Železná studnička – Kamzík stala poslednou svojho typu na území Slovenska. V rámci celého Československa ide dokonca o jedinú existujúcu dvojsedačkovú lanovku z produkcie bývalej TRANSPORTY Chrudim. Unikátom je aj svojou spoľahlivosťou. Do dnešného dňa sa nej nestala ani jedna porucha, pri ktorej by nebol možný dojazd cestujúcich do staníc. Na tejto skutočnosti má svoj podiel najmä pravidelná údržba a opravy, ktoré sa vykonávajú v zmysle príslušných predpisov,” konštatoval vedúci prevádzky lanovej dráhy Milan Hanečka.

Lanovka oslavuje 50. výročie prevádzky

Lanovka oslavuje tento rok svoju päťdesiatku. Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972. Jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto. Stavbu následne zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún. Lanovku opätovne uviedli do prevádzky 30. septembra 2005.

Aktuálny cenník nájdete na stránke Nového Mesta https://www.banm.sk/lanovka/.

Zdroj: BSK